Najlepsi absolwenci 2016 – 2020

KATARZYNA KOZUB – ARTYSTKA CZY INŻYNIER?

absolwentka klasy bilingualnej w latach 2010 – 2016

Już w pierwszych dniach nauki w naszej szkole Kasia dała się poznać jako wybitna germanistka. Jej ogromne zaangażowanie i wielka pracowitość zaowocowały licznymi sukcesami.

W pierwszej klasie uplasowała się na drugim miejscu w kraju w konkursie Deutschfreund 2010 i została laureatką IX Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Następne lata nauki to kolejne duże osiągnięcia Kasi: Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego, Deutschfreund 2011 oraz X Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Jednocześnie przez dwa lata gimnazjum uczennica objęta była indywidualnym tokiem nauki z języka niemieckiego.

Kasia to nie tylko germanistka, co udowodniła zdobywając wyróżnienie w Kangurze Matematycznym oraz tytuł finalistki w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego. Wszystkie te sukcesy zaowocowały w roku 2011/2012 uzyskaniem Stypendium Prezydenta Miasta Zabrze dla uzdolnionych uczniów i studentów za promowanie miasta. Liceum nasza germanistka rozpoczęła z wysokiego „C”, zostając już w pierwszej klasie finalistką 37. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego, a tym samym uzyskała zwolnienie z egzaminu maturalnego z tego przedmiotu. Wysokie miejsca w województwie i w kraju uzyskiwane przez Kasię w kolejnych dwóch lata w konkursach Deutschfreund stały się już tradycją.

Zwieńczeniem wszystkich osiągnięć na polu języka niemieckiego było uzyskanie w roku 2014/2015 stypendium w ramach programu promującego kształcenie zagranicznych uczniów i uczennic w języku niemieckim zorganizowanego przez Pädagigischer Austauschdienst – miesięczny pobyt międzynarodowej grupy w niemieckich miastach- Bonn, Traunstein, Hamburgu i Berlinie.

Kasia na zakończenie klasy drugiej liceum została ponownie stypendystką Prezydenta Miasta Zabrze dla uzdolnionej młodzieży. Język niemiecki czy matematyka to nie jedyne pasje Kasi. Od 7 roku życia uczęszcza do szkoły muzycznej, gdzie uczy się grać na skrzypcach. W wolnym czasie lubi uprawiać sport czy oddawać się innym zajęciom związanym ze sztuką. Jako że jej edukacja w szkole ukierunkowana jest politechnicznie w przyszłości chciałaby zostać inżynierem projektantem, co wymaga połączenia cech umysłu ścisłego i kreatywności artysty. Z wielka niecierpliwością czekamy zatem na pierwsze Jej projekty.

najlepsi_absolwenci_kozub

AGATA WIENCIERZ – ROZWAŻNA CZY ROMANTYCZNA … ŚCISŁOWIEC CZY HUMANISTKA…?

absolwentka klasy z poszerzonym programem języka francuskiego DELF w latach 2010 – 2016

Dla Agaty takie podziały nie istnieją, jest osobą wszechstronnie utalentowaną o szerokich horyzontach i rozległych zainteresowaniach, takich jak: literatura polska, chemia, język francuski, matematyka, muzyka, malarstwo… jest przy tym niezmiernie pracowita i ambitna, chętnie samodzielnie podejmuje wyzwania edukacyjne.

Ucząc się od gimnazjum w klasie o poszerzonym programie nauczania języka francuskiego, w liceum wybrała rozszerzenie politechniczne.

Już w pierwszej klasie gimnazjum została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego, co zaowocowało publikacją jej wierszy w tomiku Antologii Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej (recenzowanego m. in. przez Kazimierza Kutza). W klasie drugiej, została laureatką Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego, a w trzeciej Wojewódzkiego Konkursu z Języka Francuskiego oraz Wojewódzkiego Konkursu z Chemii .W związku z tymi sukcesami została zwolniona z wszystkich części egzaminu gimnazjalnego.

Szkoła to nie jedyne miejsce rozwijania zdolności Agaty – równolegle uczęszczała do PSM I i II stopnia w Zabrzu w klasie fortepianu i z niezłym efektem „bawiła się” śpiewem klasycznym zgłębiając jego tajniki na zajęciach wokalnych.

W pierwszej klasie liceum przygotowywała się do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i przeszła do etapu wojewódzkiego, co było ogromnym osiągnięciem, zważywszy na wiek uczennicy oraz niezwykle wysoki poziom tego konkursu. W tym samym czasie intensywnie pracowała, przygotowując się do konkursów chemicznych organizowanych przez Uniwersytet Śląski i Górnośląskie Centrum Edukacji.

W klasie drugiej została finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego a miłość do chemii zaowocowała sukcesami w konkursach chemicznych organizowanych przez Uniwersytet Śląski i Pałac Młodzieży w Katowicach, w których uzyskała odpowiednio tytuł laureata i finalisty.

Trzecia klasa liceum to ukoronowanie osiagnięć Agaty w postaci tytułu laureata XXXIX Olimpiady Języka Francuskiego z czwartą lokatą w Polsce.

Zdolności i pracowitość Agaty zostały docenione. W latach 2013/2014 i 2015/2016 została stypendystką Prezydenta Miasta Zabrze, oraz dwukrotnie w 2014/2015 i 2015/2016 stypendystką Prezesa Rady Ministrów. Po uzyskaniu świetnych wyników na egzamnie maturalnym została laureatką projektu „Matura na 100 procent” organizawanego przez CKE i Fundację „Zawsze Warto” – jako jedna z 25 najlepszych maturzystów 2016 w Polsce.

Niełatwo było wybrać kierunek studiów. Ostatecznie zwyciężyła … chemia. Agata wybrała studia na kierunku Chemia i toksykologia sądowa na Uniwersytecie Wrocławskim.

 najlepsi_absolwenci_wiencierz

Jakub Gogolok

uczeń klasy dwujęzycznej niemieckiej naszej szkoły w latach 2012-2018

Kiedy na jednej z pierwszych lekcji matematyki, jako uczeń 1. klasy gimnazjum, rozwiązał trudne zadanie kombinatoryczne o koniku szachowym, wiadomo było, że jest nietuzinkowy.

Jako gimnazjalista wysoko plasował się w zawodach matematycznych i fizycznych, często współzawodnicząc z licealistami. Wtedy było już jasne, że jest szczególnie uzdolniony.

Szkoła zagwarantowała mu indywidualny program nauczania z matematyki i fizyki, dzięki temu mógł rozwijać swe umiejętności. Należy jednak podkreślić, że był przede wszystkim samoukiem, sam odkrywał i poszukiwał związków . Dwukrotnie został laureatem Gimnazjalnego Konkursu Matematycznego. Cztery razy dotarł do drugiego etapu Olimpiady Matematycznej ( pierwszy raz jeszcze jako gimnazjalista).Brał również udział w prestiżowym Śląskim Konkursie Matematycznym , zdobywając kolejno wyróżnienie, tytuł laureata oraz1.miejsce. Liczne wyróżnienia zdobywał również w konkursie matematycznym „Kangur”.Wszystkie te sukcesy przełożyły się na zdobycie Diamentowego Indeksu AGH.

Był uczniem wszechstronnym. Oprócz zdolności do nauk ścisłych miał również predyspozycje językowe: dobrze zaprezentował się na olimpiadzie z języka niemieckiego, a dziś ma prelekcje w języku angielskim. Przez pewien czas współpracował z zabrzańską kardiologią ( asystując nawet przy operacji ), a od drugiej klasy liceum był równocześnie studentem matematyki Uniwersytetu Śląskiego. W 3 klasie liceum zaliczył II I III rok studiów, a w rok po świetnie zdanej maturze uzyskał tytuł magistra ,broniąc pracy: „Strongly minimal complex manifolds of odd dimension”. W klasie był bardzo lubiany. Zawsze otwarty i życzliwy, często dzielił się swoją wiedzą. Z zaangażowaniem uczestniczył w życiu klasy w szkole, jak i poza nią. Wrażliwy na drugiego człowieka, skromny ale świadomy swoich możliwości. Idealista.

JULIA MUSIALIK – Pasjonatka języków romańskich.

absolwentka klasy o rozszerzonym programie nauczania języka francuskiego DELF w latach 2016–2019

Dwukrotnie reprezentowała naszą szkołę w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Francuskiego i dzięki swojej pracowitości w 2018 roku zdobyła tytuł finalistki. Została również stażystką francuskiej firmy Sopra Steria w Katowicach, gdzie miała okazję szlifować techniczny język francuski.

W roku szkolnym 2018/2019 otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz Stypendium Prezydenta Miasta Zabrze za bardzo dobre wyniki w nauce. Nie boi się wyzwań. Aktywnie pracowała z klasą przy realizacji projektu Mapamięci w ramach programu Forum Dialogu, edycja 2017/2018, w czasie którego oprowadzała młodzież polską i francuską po zabrzańskich miejscach pamięci.

Obecnie jest studentką Filologii Hiszpańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Nauka kolejnego języka daje jej sporo satysfakcji. W przyszłym roku ma zamiar kontynuować naukę trzeciego, oczywiście romańskiego języka, tym razem włoskiego.

Bonne chance

Aktualnie Julia otrzymuje stypendium rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się literaturą i podróżami, w czasie których sprawdza w praktyce swoją znajomość języków obcych.

JAKUB KLIMCZAK – ścisłowiec biegle władający językiem Shakesperae’a.

uczeń klasy dwujęzycznej z językiem angielskim w latach 2014 – 2020

Choć zainteresowany matematyką i informatyką, Jakub już w klasach gimnazjalnych przejawiał niezwykłe zdolności językowe. Bardzo pracowity, dociekliwy, co roku z powodzeniem brał udział w różnorodnych konkursach języka angielskiego zdobywając: tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego HIGH FLIER, laureata 3 stopnia w Konkursie Memory Master, laureata Ogólnopolskiego Konkursu English Ace czy Ortograficznego Konkursu Spelling Bee.

W roku 2016/ 2017 został nie tylko laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego, ale również wykazał się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego uzyskując certyfikat DSD 1.

W liceum Jakub kontynuował naukę w klasie dwujęzycznej z językiem angielskim, wybiera jednak rozszerzenie matematyczno-fizyczne. Dalej dużo czasu poświęcał językowi angielskiemu, zdobywając kolejne laury w wyżej wymienionych konkursach na poziomie szkoły średniej, a zwieńczeniem pracy był Finał Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Angielskiego i co za tym idzie – uzyskanie tytułu finalisty. Pasjonat fizyki i… historii – zawsze zainteresowany otaczającym go światem.

Kocha muzykę, wędrówki po górach i gra w tenisa. Wybrał studia na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

 

DOROTA KOŁODZIEJ – NIEPOKORNA HUMANISTKA

uczennica naszej szkoły – zarówno gimnazjum, jak i liceum – w latach 2013 – 2018.

 

Już jako trzynastolatka zaskakiwała swoich rówieśników i nauczycieli dojrzałością wypowiedzi, bogatym słownictwem oraz stanowczością poglądów. Wtedy też dała się poznać jako niezwykle utalentowana humanistka – poetka odnosząca sukcesy w wielu konkursach, uczestniczka szkolnych kulturalnych inicjatyw oraz laureatka Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego.

Dorota rozwijała swoje zainteresowania w liceum, co już w pierwszej klasie zaowocowało zdobyciem tytułu laureata Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (rok szkolny 2016/2017) Dzięki współpracy podjętej pomiędzy szkołą a Uniwersytetem Śląskim, Dorota jeszcze w drugiej klasie liceum mogła rozpocząć studia polonistyczne w ramach Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych. Jednocześnie udowodniła swoją ogromną wiedzę filozoficzną, zdobywając tytuł laureata Olimpiady Filozoficznej w roku szkolnym 2018/2019. W tym czasie zaczęła publikować artykuły w czasopismach ArtPapier, Przestrzenie Teorii, Polisemia oraz Zoophilologika.

Zainteresowania Doroty ogniskują się wokół tematu poezji awangardowej – szczególnie lingwistycznej oraz konkretnej, a także problematyki związanej z teorią literatury. My możemy być szczęśliwi, że tak wybitna humanistka regularnie powraca w mury naszej szkoły, świetnie odnajdując się w roli prowadzącej rozmowy z wybitnymi pisarzami, którzy regularnie goszczą w „trójce”. A były to takie sławy, jak Dorota Masłowska, Sylwia Chutnik i Szczepan Twardoch.

×
Skip to content