Najlepsi absolwenci lat 2013 – 2015

ALEKSANDRA STRYJ – KOBIETA SUKCESU

uczennica klasy bilingualnej naszej szkoły w latach 2007-2013

Z naszą szkołą była związana od 2007 roku kiedy rozpoczęła naukę w gimnazjum. Będziemy ją pamiętać jako uczennicę, która swoją pasją i zainteresowaniami zarażała innych. Urodzona organizatorka i reżyserką wielu imprez klasowych. Jej hobby to zabawa słowem, i jak wynika z licznych osiągnięć, nie chodzi tutaj tylko o język ojczysty. Już w drugiej klasie gimnazjum zdobyła tytuł Laureatki Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego oraz Finalistki Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego. W trzeciej klasie zwolniona była aż z dwóch egzaminów gimnazjalnych, ponieważ także z j. niemieckiego wywalczyła sobie tytuł Laureatki. Zdobyła I miejsce w województwie w kategorii klas trzecich gimnazjum oraz V miejsce w województwie w kategorii klas pierwszych liceum w Ogólnopolskim Konkursie Deutschfreund 2009 i 2010.

Największym osiągnięciem Oli było zdobycie tytułu Finalisty w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego w roku szkolnym 2011/2012, który to tytuł zwalniał ją z egzaminu dojrzałości z języka polskiego a na świadectwie otrzymała maksymalną ilość punktów.

Każdy kto zna Olę, wie, że recytowanie, śpiewanie oraz pisanie to jej prawdziwa pasje. Jej liczne osiągnięcia to dopiero początek jej kariery: I miejsce w Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. Norberta Kroczka, I i II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Z Gałczyńskim łatwiej”, Grand Prix w VI Wojewódzkim Konkursie Piosenki Młodzieżowej „Droga do gwiazd przez gimnazjum”, wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Literackim „Obraz a słowo – literacki opis obrazu”. Naukę w pierwszej klasie liceum zakończyła następującymi osiągnięciami: I miejsce w kat. poezja śpiewana w eliminacjach miejskich 56. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, III miejsce w XIX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej. W roku szkolnym 2011/2012 zdobyła III miejsce w kategorii soliści na 58. Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. Norberta Kroczka w Zabrzu oraz II miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Wokalnym „Interpretacje – Boronów.” W klasie maturalnej, mimo licznych obowiązków, wyśpiewała I miejsce w Eliminacjach Regionalnych 58. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych w kategorii: poezja śpiewana. Największym muzycznym sukcesem Oli było II miejsce oraz Nagroda Specjalna w finale Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się we Włocławku. To naprawdę wielkie osiągnięcie, w ostatnich 20 latach tylko 2 zabrzankom udało się zająć wysokie miejsce w finale tego konkursu. Ola nie myśli na razie o karierze aktorskiej, wybrała studia na wydziale Germanistyki Uniwersytetu Śląskiego.

ADAM SZADY – PIĘKNY UMYSŁ

absolwent klasy matematyczno-fizycznej 2007-2013

Nieprzenikniony i wiecznie zadumany, Adam jest prawdziwą perłą w naszej szkole. Już gimnazjum, mógł poszczycić się nieprzeciętnymi osiągnięciami. Był dwukrotnym Laureatem Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych z Matematyki i Fizyki (w roku 2009 i 2010), Laureatem Śląskiego Konkursu Matematycznego, a także Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii. Zyskał także miano Młodzieżowego Kuratora Oświaty, co wykorzystał, prowadzą Śniadanie Mistrzów wraz z Wojewodą Śląskim i Śląskim Kuratorem Oświaty.

Wyjątkowo utalentowany, niezwykle skupiony na swoich zainteresowaniach (obok nauk ścisłych jego wielką pasją jest informatyka), niesamowicie zdolny i konsekwentny w 2010 rozpoczął naukę w klasie matematyczno-fizycznej naszego liceum. Wybrany profil klasy odzwierciedla jego analityczne zdolności. Cechująca go cierpliwość, dociekliwość i upór doprowadziły go do wielu sukcesów w konkursach przedmiotowych. Był wielokrotnie nagradzany w konkursach z nauk ścisłych. W roku szkolnym 2010/11 Adam został Finalistą VIII edycji Śląskiego Konkursu Matematycznego dla klas I i II szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego oraz otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. W 2012 wyróżniony w finale IX edycji Śląskiego Konkursu Matematycznego dla klas I i II szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego. Wraz z kolegami zajął III miejsce w II Konkursie „Analityk Danych”. W tymże roku został również Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Tik?-Tak! oraz Laureatem międzynarodowego konkursu High School Programming League 2011/2012. Wziął też udział w II etapie XIX Olimpiady Informatycznej, a w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko 2012″ otrzymując „zaszczytny tytuł taona”. W roku szkolnym 2012/2013, będąc w klasie maturalnej, dalej konsekwentnie plasuje się na najwyższych miejscach różnorodnych konkursów. Zdobywa I miejsce w ogólnopolskim konkursie wiedzy informatyczno-matematycznej „Algorytmion” oraz I miejsce (zespołowo) w III Konkursie „Analityk Danych” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Statystyczne Oddział w Katowicach oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W Otwartym Ogólnopolskim Konkursie Programistycznym Potyczki Algorytmiczne 2012 plasuje się na 81. miejscu. Bierze udział w II etapie XX Olimpiady Informatycznej oraz w II etapie LXIV Olimpiady Matematycznej. Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny kończy z bardzo dobry wynikiem.

Jego rozległa wiedza informatyczna pozwalała mu już w szkole średniej skutecznie prowadzić strony internetowe i programować, w lidze programistycznej zajmował wysokie miejsce.

Po egzaminie maturalnym Adam został przyjęty na wydział Informatyki krakowskiej AGH.

SANDRA LIPPOK – PASJONATKA JĘZYKA GOETHEGO

absolwentka klasy bilingualnej naszej szkoły w latach 2010-2013

Idealny przykład młodej kobiety, która pokochała język obcy ponad wszystko. Niezwykle skromna, sumienna, cichutka, uprzejma, koleżeńska – to epitety, którymi można pokrótce opisać jej cechy. Związana z 3 Liceum od 2010 roku, kiedy to rozpoczęła w nim naukę. Rozsławiła imię naszej szkoły licznymi osiągnięciami z języka niemieckiego. Już w pierwszym roku nauki zajęła I miejsce w kraju w kategorii klas pierwszych liceum w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego „Deutschfreund”, rok później II miejsce w kraju w kategorii klas drugich.

Sandra nie tylko świetnie rozwiązuje testy gramatyczne, ale i chętnie, w języku Goethego, przelewa swoje myśli na papier. W 2012 roku zdobyła wyróżnienie w XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „W języku serca” – „In der Sprache des Herzens”. Napisane przez nią w języku niemieckim opowiadanie zostało opublikowane. W tym samym roku, oprócz nagrody literackiej, zdobyła także II miejsce w Olimpiadzie Języka Niemieckiego dla uczniów ponadgimnazjalnych organizowanym przez NKJO w Zabrzu, którą to olimpiadę wygrała rok później, zdobywając indeks Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. Największym sukcesem Sandry było zdobycie tytułu Finalistki w XXXVI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Niemieckiego w roku szkolnym 2012/2013, który to tytuł zwalniał ją z egzaminu dojrzałości z języka niemieckiego i na świadectwie otrzymała maksymalną liczbę punktów. Przygoda z językiem niemieckim dopiero się dla Sandry zaczyna. Jako studentka planuje nadal szlifować słownictwo i zagłębiać się w tajniki niemieckiej kultury.

najlepsi_absolwenci_sandra_lippok

KATARZYNA CZECH – PASJONATKA KOTÓW I ZNAWCZYNI “LIRNIKÓW WIOSKOWYCH”

absolwentka klasy humanistycznej w latach 2008 -2014

Kasia Czech-już od pierwszych lat edukacji angażowała się w różnego rodzaju przedsięwzięcia artystyczne, próbując swoich sił w aktorstwie – od ósmego roku życia należała do amatorskiego Teatru Nieoetykietkowani, będąc współtwórczynią jego licznych sukcesów, również na szczeblu ogólnopolskim.Jest współautorką sukcesów zespołu muzycznego, działającego przy zabrzańskim hufcu,z których najbardziej spektakularnym jest otrzymanie Grad Prix w OFPH Śpiewograniec.

Licealne lata zmagań z przedmiotami humanistycznymi oraz samą sobą zaowocowały Oskarem otrzymanym za teatralno-filmową przygodę z Oskarem Karskim, która umożliwiła jej kwalifikację i występ w finale 14 Festiwalu Ewentualnych Talentów Aktorskich, a jej poetycka pasja przejawiała się nie tylko w umiejętnościach interpretacyjnych, ale skłoniła również do podjęcia własnych twórczych prób, nagrodzonych w drugiej klasie wyróżnieniem na Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Poetyckim „Szuflada”.

Ostatecznie, w trzeciej klasie liceum, jej zainteresowania muzyczne zwieńczył dyplom zawodowego muzyka, uzyskany wraz z ukończeniem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zabrzu w klasie skrzypiec, a miłość do „hardych lirników wioskowych” oraz „obłędnych szewczyków” otworzyła jej drogę do tytułu Finalistki Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, który zwolnił ją z egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu ze stuprocentową skutecznością.

Wybrała studia w ramach Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego.

najlepsi_absolwenci_czech

WIKTOR ROROT – FILOZOF, FILOLOG, MUZYK….

absolwent klasy o rozszerzonym programie j. francuskiego – DELF w latach 2008 -2014

Wiktor od gimnazjum ujawniał ponadprzeciętne zdolności humanistyczne, interesował się filozofią (którą zgłębiał od pierwszej klasy gimnazjum na kółku filozoficznym) i językami: francuskim, angielskim i polskim. W drugiej klasie uzyskał tytuł finalisty, a w trzeciej laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. W tym samym roku zdobył również tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Francuskiego oraz wyróżnienie na Olimpiadzie Języka Angielskiego NKJO w Zabrzu.

Kontynuując naukę w liceum, Wiktor już w pierwszej klasie wyraźnie zaznaczył swoją obecność w szkole – wziął udział w II Śląskim Spotkaniu Młodzieży Krajów Wyszehradzkich „Razem możemy więcej”, gdzie zaprezentowano dokument dotyczący wolontariatu w naszej szkole, którego autorami byli Wiktor oraz Oskar Karski. W tym samym roku Rada Pedagogiczna nagrodziła Wiktora tytułem „Primus inter pares” za czynny udział w życiu szkoły.

W klasie maturalnej osiągnął swój największy sukces – uzyskał tytuł Laureata III stopnia Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, z którą zmagał się przez całe liceum, oraz wyróżnienie językoznawcze na tejże. Udało mu się również zakwalifikować do drugiego, regionalnego, etapu Olimpiady Języka Francuskiego.

Jego zamiłowanie do literatury i języka polskiego dopełniła miłość do muzyki (Wiktor równolegle z maturą uzyskał dyplom w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Zabrzu, gdzie uczył się gry na trąbce), teatru (należał do Teatru Nieoetykietkowani przy OPP nr 3 w Zabrzu, z którym dwukrotnie zdobył pierwsze miejsce w Festiwalu Kultury Młodzieżowej im. N. Kroczka w Zabrzu oraz brał udział w licznych ogólnopolskich przeglądach teatralnych) oraz kina.

Swoją edukację zdecydował się kontynuować na studiach w ramach Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego.

najlepsi_absolwenci_rorot

KSENIA GIL – OSTATNIA W SWOIM POKOLENIU MIŁOŚNICZKA LALKI B.PRUSA

absolwentka klasy o rozszerzonym programie j. francuskiego – DELF w latach 2008 -2014

Ksenia Gil ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu w 2014 roku w klasie o profilu DELF. Już w gimnazjum pokazała swoje zamiłowanie do języka ojczystego, zdobywając tytuł laureata Olimpiady Przedmiotowej z Języka Polskiego. Jednak na prawdziwy sukces przyszedł czas dopiero w I klasie liceum. Praca o Lalce B. Prusa otworzyła jej drogę do tytułu finalistki XLII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, zwalniając ją tym samym z części egzaminu maturalnego.

Klasa maturalna była dla niej pracowitym okresem – oprócz uczęszczania do liceum, przygotowywała się do dyplomu ze skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Zabrzu. Obie szkoły udało jej się ukończyć z wyróżnieniem.

Największą pasją Kseni jest literatura. Czyta wszystko, co wpadnie jej w ręce- od kryminałów przez zbiory esejów, po poezję. Jej ulubionym pisarzem jest i zawsze pozostanie Bolesław Prus. Obok literatury interesuje się muzyką klasyczną, kinem oraz teatrem. Uwielbia zgłębiać tajniki filozofii i psychologii, zwłaszcza w ujęciu feministycznym. Obecnie studiuje psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej największym marzeniem jest wykonywanie pracy, dzięki której będzie mogła pomagać ludziom.

najlepsi_absolwenci_gil

ADAM KUJAWA – MUZYK I JĘZYKOWIEC W JEDNEJ OSOBIE

uczeń klasy bilingualnej w latach 2008-2014

Adam Kujawa w ciągu sześciu lat, wpisał się w grono najbardziej wyróżniających się uczniów naszej Szkoły. Wystarczy spojrzeć na Jego osiągnięcia.W gimnazjum, jako jeden z niewielu, został potrójnym laureatem ( z języka niemieckiego, polskiego i matematyki), więc był zwolniony z egzaminu kończącego ten etap edukacji. Zdolności językowe potwierdził jeszcze dyplomem laureata w IX Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów organizowanym przez Instytut Goethego w Warszawie. W liceum nie spoczął na laurach. Wziął udział w XXXVII Olimpiadzie Artystycznej i znalazł się wśród finalistów z wyróżnieniem. Kolejny sukces to II miejsce w Olimpiadzie Języka Niemieckiego organizowanej przez Kolegium Języków Obcych w Zabrzu. W 2012 roku wyróżniono Adama tytułem laureata w XII edycji Wojewódzkiego Konkursu wiedzy o Unii Europejskiej „Wygraj Brukselę”. Uczestniczył w programie stypendialnym „Nauka drogą do sukcesu na Śląsku” promowanym przez Europejski Fundusz Społeczny.

Talent, wrażliwość i pracowitość sprawiły, że Adam przez wiele lat, bo od 2005 roku, potrafił pięknie łączyć zajęcia w szkole muzycznej, gdzie uczył się gry na klarnecie, z nauką w gimnazjum i liceum. Zdobył tytuł finalisty w VII Ogólnopolskim Konkursie Solfeżowym w Bielsku-Białej, a tuż przed maturą, w marcu 2014 roku, uzyskał I miejsce i wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Harmonicznym w Łodzi, był uczestnikiem Warsztatów orkiestrowych i kameralnych „Muzyka Naszych Czasów” w Inowrocławiu. Różnorodne osiągnięcia Adama dwukrotnie doceniono przyznaniem Stypendium Prezydenta Miasta Zabrze.

Dzisiaj Adam Kujawa jest studentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, wybrał realizację artystycznych pasji w Instytucie Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa.

najlepsi_absolwenci_kujawa

SABINA FRUEAUF – ZNAWCZYNI JĘZYKA FRANCUSKIEGO

absolwentka klasy o rozszerzonym programie j. francuskiego DELF w latach 2009–2015

Sabina wykazywała zainteresowanie językiem francuskim już w gimnazjum, gdy w II klasie postanowiła zmierzyć się z konkursem gimnazjalnym, a w trzeciej uzyskała tytuł Laureatki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Francuskiego. O tym ,że język ten jest jej prawdziwą pasją, świadczą również inne sukcesy, np. III miejsce w IV edycji Frankofoniady, I w Dyktandzie Mikołajkowym i III w Konkursie Języka Francuskiego organizowanymi przez NKJO w Gliwicach.

Pasja, pracowitość oraz niebywała ambicja zaowocowały największym sukcesem osiągniętym już w liceum – Sabina została finalistką XXXVIII Olimpiady Języka Francuskiego, co nie tylko pozwoliło na rozwój zdolności językowych, lecz zaowocowało zainteresowaniem filozofią egzystencjalną, która stała się tematem jej prezentacji w czasie zawodów finałowych. Poza językami, Sabinę zawsze pasjonowała fotografia, dzięki czemu na wielu szkolnych imprezach można było ją zobaczyć krążącą z aparatem. Zainteresowania muzyczne zaowocowały dołączeniem do Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego im. Norberta Grzegorza Kroczka „Resonans con Tutti”, z którym to nieraz udało się zdobyć najwyższe muzyczne laury.

Sabina to również pasjonatką filmów w reżyserii Jima Jarmuscha, którego humor i inwencję szczególnie docenia. A ponieważ kocha wyzwania, po maturze postanowiła zacząć biegać…

Obecnie jest studentką na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Myśląc o przyszłości, ma nadzieję na kontynuowanie swojej przygody z językiem francuskim, a także łączenie tej pasji z innymi dziedzinami, takimi jak finanse czy informatyka.

najlepsi_absolwenci_sabina

MAGDALENA WINCZURA – PRACOWITOŚĆ I AMBICJA

absolwentka klasy o rozszerzonym programie j. francuskiego – DELF w latach 2009-2015

Magdalena już w gimnazjum pokazała, że język polski nie sprawia jej żadnych problemów. W drugiej klasie została finalistką, a w trzeciej laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z tego właśnie przedmiotu.

Mimo sukcesu nie spoczęła na laurach. Po wkroczeniu do liceum zaczęła próbować swych sił w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego. Jej wysiłki się opłaciły – będąc w drugiej klasie, zdobyła tytuł Finalistki tejże Olimpiady, zapewniając sobie 100% z matury z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Mimo udziału w konkursach starała się nie zaniedbywać ani codziennych obowiązków (nawet z przedmiotów ścisłych!), ani kontaktów towarzyskich.

Magdalena brała też udział w Olimpiadzie Języka Francuskiego, gdyż jest to jej druga pasja. Ma również wiele innych zainteresowań, jak przystało na humanistkę z krwi i kości. Lubi czytać książki i może godzinami o nich rozmawiać. Interesuje się też psychologią oraz malarstwem, a w szczególności impresjonizmem. Swą edukację postanowiła kontynuować na Uniwersytecie Śląskim studiując filologię francuską.

najlepsi_absolwenci_winczura

JAN PAWEŁ PRZEGENDZA – ORGANICZNIE ZARAŻONY MUZYKĄ

uczeń klasy bilingualnej w latach 2009-2015

Jan przez sześć lat łączył naukę w klasie dwujęzycznej z językiem niemieckim w naszej szkole z pasją i edukacją muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2013/14. Laureat konkursów organowych w kraju i za granicą, m.in. „Konkursu młodych organistów” czy „In Bach Fußstapfen”. W międzyczasie dawał koncerty w ramach „Śląskiego festiwalu Bachowskiego” czy na „Bytomskim festiwalu muzyki organowej”. Uczestniczył też w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów z Polski i Niemiec. Dzięki ciężkiej pracy zdobyl wiele znaczących nagród również na konkursach teoretycznych, np. na „Konkursie Wyobraźni Muzycznej mYear”, „Solfeżowym Konkursie Umiejętności Słuchowych” czy na prestiżowej „Ogólnopolskiej Olimpiadzie Artystycznej”, której został finalistą z wyróżnieniem.

Jednocześnie przygotowywał się równolegle do dwóch matur – zostały zdane oczywiście koncertowo! Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Katowicach.

najlepsi_absolwenci_przegendza 
×
Skip to content